Pozor! Každý týden máme časově omezené megaslevy, až 70 %. Odebírejte newsletter a sledujte nás na sociálních sítích!

4 věci, které byste měli udělat, pokud má váš pes suchý nos

Proč je čumák mého psa suchý?

Studený, mokrý čumák je obecně považován za známku zdravého psa. A do jisté míry je to pravda. Psí nos přirozeně vylučuje hlen, který mu pomáhá zachycovat vonné částice na povrchu. Ale co když si všimnete, že nos vašeho psa je horký a suchý. Znamená to, že je váš pes nemocný?

Ne nutně. Suchý psí čumák není většinou důvod k obavám. (Někdy to jednoduše znamená, že si váš mazlíček chvíli neolízl nos.) Ale spolu s dalšími příznaky může hrubý, popraskaný nos naznačovat začínající zdravotní problémy.

Pokud je nos vašeho psa drsný a začíná praskat, tady jsou čtyři kroky, které vám pomohou se rozhodnout pro správnou péči o vašeho chlupatého kamaráda.

Krok 1: Sledujte, kdy je nos vašeho psa suchý a kdy je mokrý

První věc, kterou byste měli začít, je pečlivě zaznamenávat chvíle, kdy zpozorujete, že je čumák vašeho chlupáče i jen trochu suchý.
Je to pouze v určitý čas během dne nebo v období roku? Jak často se to děje? Jak dlouho je čumák suchý? Při identifikaci problému vezměte v úvahu nejběžnější příčiny suchého psího čumáku.


Nejběžnější příčiny suchého psího čumáku

  • Vystavení přírodním živlům nebo suchému vzduchu. Když je horko a slunce hodně svítí, je možné, že se psí čumák spálí. V chladných zimních měsících pokožka (a čumák) lehce vyschnou - zejména pokud váš pes tráví spoustu času u topení nebo u jiného zdroje teplého, foukajícího vzduchu.
  • Váš pes má alergie. Stejně jako u lidí se i u psů mohou vyvinout alergie na všemožné věci, včetně specifických typů potravin, plastových nádob na vodu nebo hraček a domácích čistících prostředků.
  • Váš pes má potíže s olizováním nosu. Brachycephalická plemena jako jsou Mopsi a Buldoci mají potíže s olizováním nosu kvůli krátkým čumákům. Jiná plemena, jako jsou Pudlíci a Lhasa Apso, trpí náchylností k zanášení slzných kanálků, které mohou také způsobovat vysychání čumáku.
  • Váš pes se právě probudil. Pes si neolizuje čumák, když spí. Pokud jste nezaznamenali další jiné příznaky, tak vás suchý čumák vašeho psa po probuzení nemusí nijak děsit.
  • Váš pes je dehydratovaný. Dehydratace je často důsledkem namáhavých aktivit - zejména když je venku horko. Mějte vždy k dispozici čerstvou vodu. Pamatujte: psi by měli každý den vypít přibližně 50 ml vody na 0,5 kg váhy.

Zkontrolujte dehydrataci kontrolou dásní vašeho psa

Věnovat pozornost dásním vašeho psa je důležitý návyk - obzvláště pokud vedete aktivní životní styl. Kdykoli zpozorujete suchý nos, zkontrolujte také dásně. Jsou-li světle růžové a vlhké na dotek, je to známka správné hydratace.Pokud jsou suché, lepkavé a téměř bílé, je váš pes pravděpodobně dehydratovaný.

Dásně mohou být také ukazatelem jiných závažných zdravotních onemocnění, včetně nízkého krevního tlaku, anémie a cyanózy. Pokud jsou dásně vašeho psa tmavě fialové, poraďte se se svým veterinárním lékařem.

Krok 2: Odstraňte potenciální alergeny

Záludností alergií je, že každý pes je jinak citlivý. Existuje několik hlavních zdrojů alergií, jejichž odstraněním můžete dosáhnout požadovaných změn při léčbě suchého čumáku. Alergie na plast je pro psy typická a může být příčinou suchého nosu psa. Pokud má váš pes plastovou misku na jídlo nebo vodu, vyměňte ji za misku z nerezové oceli.

Alergii mohou vyvolat také některé psí pamlsky a prostředky používané v domácnosti. Když zpozorujete, že má váš pes suchý a popraskaný čumák, zkuste vyměnit domácí prostředky, které používáte a proveďte změny i v prostředí, ve kterém pes žije.

Krok 3: Zklidněte čumák svého psa balzámem

Ať už váš pes potřebuje dočasnou úlevu nebo pravidelné nanášení balzámu, přípravek, jako je Snout Soother®, může pomoci zvlhčit suchý nos vašeho psa a udržet ho vlhký.

Citlivý pes je náchylnější k vysoušení nosu, což je přesně důvod, proč v Natural Dog Company pečlivě vybírají každou přísadu, která je obsažena v jejich veganských, přírodních psích produktech. Můžete si být jisti, že bez ohledu na to, jak citlivý je váš pes, jsou tyto výrobky 100% bezpečné.

Krok 4: Dávejte pozor na další příznaky

Většinou je to, co potřebujete k uzdravení a předcházení suchého nosu, jen několik dobrých návyků a balzám Snout Soother®. Pokud ale ani po provedení opatření výše nezaznamenáte žádné zlepšení, poraďte se se svým veterinárním lékařem, abyste případnou alergii důkladně vyšetřili a našli příčinu suchého čumáku.

Berte na vědomí i další příznaky, jako je horečka, suché oči, letargie, zvracení nebo průjem nebo změny chuti k jídlu. V kombinaci s dlouhotrvajícím suchým nosem by takové příznaky mohly být příznakem závažnějších zdravotních onemocnění, jako jsou autoimunitní onemocnění, jako je discoidní lupus erythematosus, pemfigus nebo hyperkeratóza.

Časté dotazy týkající se suchého psího čumáku

 

Je dětský olej bezpečný pro psy?

Dětský olej lze bezpečně používat na srst, ale měl by být aplikován v menší míře. Protože často obsahuje chemikálie a vůně, které nejsou stravitelné, měli byste je nanášet mimo ústa nebo oblasti častého lízání. Jako vždy, konzultujte domácí léčbu a přípravky se svým veterinářem.

Je kokosový olej bezpečný pro psy?

Výhody kokosového oleje mohou být pro psy stejně užitečné jako pro člověka. Organický kokosový olej (klíčová složka v mnoha produktech od Natural Dog Company) má silné hydratační účinky na suchý nos, pokožku a srst vašeho psa.

Proč je psí čumák suchý?

Existuje mnoho důvodů pro suchý psí čumák, ale většina z nich je snadno léčitelná balzámem na nos a správnými návyky. Avšak dlouhotrvající suchost čumáku spolu s dalšími příznaky může znamenat závažnější zdravotní problém.